1. | Töre Andersdotter föddes 1716, S Stensjö, Fridlevstad fs (K); döpt 4 Mar 1716, Fridlevstad fs (K); död 10 Dec 1789, V Ballasjö, Fridlevstad fs (K). Töre gift Karl Jonsson 26 Dec 1738, Fridlevstad fs (K). Karl föddes 1705, Edestad fs (K); död 1765, V Ballasjö, Fridlevstad fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Britta Karlsdotter (1.Töre1) föddes 1744, V Ballasjö, Fridlevstad fs (K); döpt 26 Feb 1744, Fridlevstad fs (K); död 3 Jul 1807, Ö Ballasjö, Rödeby fs (K). Noteringar: Döpt: Britta gift Hans Israelsson LO 1 Maj 1765, Fridlevstad fs (K). Hans (son till Israel Larsson och Bengta Persdotter) föddes 1738, Kvarnagården, Fridlevstad fs (K); döpt 5 Maj 1738, Fridlevstad fs (K); död 12 Maj 1809, Ö Ballasjö, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
|
3. | Israel Hansson (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 26 Maj 1766, Kvarnagården, Fridlevstad fs (K); döpt 26 Maj 1766, Fridlevstad fs (K). Noteringar: Döpt: |
4. | Elin Hansdotter (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 3 Maj 1767, Kvarnagården, Fridlevstad fs (K); döpt 7 Maj 1767, Fridlevstad fs (K). Noteringar: Döpt: |
5. | Israel Hansson LUSTIG\DANSARE (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 5 Apr 1769, Kvarnagården, Fridlevstad fs (K); döpt 9 Apr 1769, Fridlevstad fs (K); död 2 Feb 1796, Tjurkö, Augerum fs (K); är begravd 24 Apr 1796, Augerum fs (K). Andra Händelser:
Noteringar: Döpt: Israel gift Kerstin Andersdotter 20 Maj 1792, Lösen fs (K). [Familjeöversikt]
|
6. | Kerstin Hansdotter (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 24 Feb 1771, Figgamåla, Rödeby fs (K); döpt 3 Mar 1771, Rödeby fs (K). Noteringar: Döpt: |
7. | Karl Hansson TRAST (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 9 Feb 1774, Rödeby fs (K); död 31 Aug 1844, Mästaremåla, Rödeby fs (K). Andra Händelser:
Noteringar: Militaria: Karl gift Anna Jönsdotter 27 Maj 1798, Lösen fs (K). Anna föddes ca 1780; död 20 Jul 1839, Mästaremåla, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
|
8. | Malin Hansdotter (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 26 Feb 1776, Ballasjö, Fridlevstad fs (K); döpt 3 Mar 1776, Fridlevstad fs (K); död 23 Jan 1867, Mästaremåla, Rödeby fs (K). Noteringar: Döpt: |
9. | Lars Hansson (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 1 Jan 1778, Kvarnagården, Fridlevstad fs (K); döpt 6 Jan 1778, Fridlevstad fs (K); död 10 Feb 1841, Gräggemåla, Rödeby fs (K). Noteringar: Döpt: Lars — Cecilia Sonesdotter. Cecilia föddes 8 Mar 1797, Perstorp, Fridlevstad fs (K); död 15 Dec 1846, Viö, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
|
10. | Sven Hansson (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 28 Nov 1779, Ballasjö, Rödeby fs (K); döpt 5 Dec 1779, Rödeby fs (K); död 22 Feb 1832, Viö, Rödeby fs (K). Andra Händelser:
Noteringar: Döpt: |
11. | Paul Hansson (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 19 Okt 1781, Ballasjö, Rödeby fs (K); döpt 21 Okt 1781, Rödeby fs (K); död 14 Dec 1781, Figgamåla, Rödeby fs (K); är begravd 16 Dec 1781, Rödeby fs (K). Noteringar: Döpt: |
12. | Peter Hansson (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 16 Dec 1782, Ballasjö, Rödeby fs (K); döpt 22 Dec 1782, Rödeby fs (K). Noteringar: Döpt: |
13. | Paul Hansson (2.Britta2, 1.Töre1) föddes 26 Aug 1785, Ballasjö, Rödeby fs (K); döpt 4 Sep 1785, Rödeby fs (K). Noteringar: Döpt: |
14. | Hans Israelsson (5.Israel3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 29 Okt 1792, Tjurkö, Augerum fs (K); död 31 Dec 1792, Tjurkö, Augerum fs (K). |
15. | Karl Israelsson (5.Israel3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 15 Mar 1794, Tjurkö, Augerum fs (K); död 6 Maj 1847, V Ballasjö, Fridlevstad fs (K). |
16. | Israel Israelsson (5.Israel3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 28 Jul 1796, Tjurkö, Augerum fs (K). |
17. | Maria Karlsdotter (7.Karl3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 8 Mar 1801, Lyckeby, Lösen fs (K). Maria — Abraham Sunesson. [Familjeöversikt]
|
18. | Kerstin Karlsdotter (7.Karl3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 17 Jan 1804, Ö Ballasjö, Rödeby fs (K). |
19. | Botil Karlsdotter (7.Karl3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 2 Sep 1806, Mästaremåla, Rödeby fs (K). |
20. | Britta Karlsdotter (7.Karl3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 29 Maj 1809, Mästaremåla, Rödeby fs (K); död 5 Sep 1809, Mästaremåla, Rödeby fs (K). |
21. | Britta Karlsdotter (7.Karl3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 2 Feb 1815, Mästaremåla, Rödeby fs (K). |
22. | Hans Karlsson (7.Karl3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 2 Feb 1815, Mästaremåla, Rödeby fs (K). |
23. | Cecilia Larsdotter (9.Lars3, 2.Britta2, 1.Töre1) föddes 26 Jun 1826, Kvarnagården, Fridlevstad fs (K); döpt 29 Jun 1826, Fridlevstad fs (K); död 26 Dec 1890, Stockholm, Brännkyrka fs. Noteringar: Födelse: Cecilia gift Peter Larsson FLAX 28 Apr 1849, Rödeby fs (K). Peter (son till Lars Persson PUST och Bengta Svensdotter) föddes 21 Sep 1824, Ledja, Rödeby fs (K); döpt 26 Sep 1824, Rödeby fs (K); död 23 Aug 1868, Flaken, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
Cecilia gift Sven Petersson 2 Jun 1876, Augerum fs (K). Sven föddes 6 Jan 1815, Augerum fs (K). [Familjeöversikt] |