1. | Elin Håkansdotter föddes 17 Maj 1778, Långelycke, Augerum fs (K); död 8 Apr 1847, Djäknemåla, Augerum fs (K). Elin gift Per Jonasson FRISK\DJÄKNE 9 Sep 1803, Augerum fs (K). Per (son till Jonas Börjesson LUSTIG och Anna Andersdotter) föddes 14 Mar 1765, Augerum, Augerum fs (K); död 26 Okt 1818, Djäknemåla, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Ingrid Persdotter (1.Elin1) föddes 22 Maj 1804, Djäknemåla, Augerum fs (K). |
3. | Botil Persdotter (1.Elin1) föddes 11 Nov 1805, Djäknemåla, Augerum fs (K). Botil — Sven Olsson. [Familjeöversikt]
|
4. | Maria Persdotter (1.Elin1) föddes 28 Mar 1807, Djäknemåla, Augerum fs (K). |
5. | Jonas Persson (1.Elin1) föddes 16 Nov 1809, Djäknemåla, Augerum fs (K). |
6. | Håkan Persson REDLIG (1.Elin1) föddes 4 Okt 1812, Djäknemåla, Augerum fs (K); död 21 Apr 1867, Viö, Rödeby fs (K). Håkan gift Ingjerd Joelsdotter 13 Feb 1840, Rödeby fs (K). Ingjerd (dotter till Joel Larsson och Gertrud Persdotter) föddes 15 Jan 1820, Mästaremåla, Rödeby fs (K); död 30 Maj 1867, Viö, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]
|
7. | Erik Petersson (1.Elin1) föddes 7 Jan 1815, Djäknemåla, Augerum fs (K). Erik — Botil Nilsdotter. Botil föddes 1819, Lösen fs (K). [Familjeöversikt]
|
8. | Annika Persdotter (1.Elin1) föddes 19 Mar 1817, Djäknemåla, Augerum fs (K). |
9. | Olof Svensson LINDKVIST (3.Botil2, 1.Elin1) föddes 14 Okt 1836, Bastasjö, Augerum fs (K); död 4 Apr 1914, Öljersjö, Lösen fs (K). Olof gift Elsa Petersdotter 3 Apr 1858, Karlskrona amt fs (K). Elsa (dotter till Peter Johansson och Maria Persdotter) föddes 1 Apr 1828, Augerum, Augerum fs (K); död 15 Apr 1923, Öljersjö 23, Lösen fs (K). [Familjeöversikt]
|
10. | Karolina Maria Svensdotter (3.Botil2, 1.Elin1) föddes 28 Aug 1848, Mölletorp, Augerum fs (K); död 21 Apr 1891, Karlskrona amt fs (K). Karolina gift Gustav Svensson ZETTERKVIST 12 Okt 1866, Augerum fs (K). Gustav (son till Ingrid Olasdotter) föddes 29 Sep 1844, Viö, Rödeby fs (K); död 24 Nov 1929, Ramshult, Kristianopel fs (K). [Familjeöversikt]
|
11. | Peter Johan Håkansson (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 10 Mar 1841, Ö Rödeby, Rödeby fs (K). |
12. | Gertrud Håkansdotter (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 17 Maj 1843, Viö, Rödeby fs (K). |
13. | Johannes Håkansson (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 13 Jan 1850, Viö, Rödeby fs (K). |
14. | Anna Maria Håkansdotter (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 22 Dec 1852, Viö, Rödeby fs (K); död 11 Apr 1854, Rödeby fs (K). |
15. | Emelie Håkansdotter (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 3 Feb 1855, Viö, Rödeby fs (K). |
16. | Karl Johan Håkansson (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 30 Jul 1857, Viö, Rödeby fs (K); död 3 Feb 1858, Viö, Rödeby fs (K). |
17. | Otto Håkansson (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 21 Maj 1859, Viö, Rödeby fs (K); döpt 23 Maj 1859, Rödeby fs (K); död 11 Mar 1916, å församlingen skriven, Listerby fs (K). |
18. | Kristina Håkansdotter (6.Håkan2, 1.Elin1) föddes 21 Maj 1862, Viö, Rödeby fs (K). |
19. | Estrid Maria Eriksdotter (7.Erik2, 1.Elin1) föddes 1 Dec 1847, Bettamåla, Augerum fs (K); död 24 Nov 1929, Skavkulla, Nättraby fs (K). Estrid gift Sven Nilsson UNGER 23 Apr 1869, Augerum fs (K). Sven (son till Nils Svensson och Bengta Persdotter) föddes 2 Aug 1830, Bökegöl, Augerum fs (K); död 8 Okt 1902, Bettamåla, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
20. | Karl Johan Olsson (9.Olof3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 3 Jul 1858, Mölletorp, Augerum fs (K). |
21. | Peter Johan Olsson (9.Olof3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 28 Jun 1860, Augerum fs (K). |
22. | Gertrud Sofia Olsdotter (9.Olof3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 15 Dec 1863, Spandelstorp, Augerum fs (K). |
23. | Botilda Fransina Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 13 Okt 1867, Avelsgärde, Lösen fs (K); död 14 Jun 1868, Avelsgärde, Lösen fs (K). |
24. | Hulda Sofia Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 28 Sep 1869, Avelsgärde, Lösen fs (K). |
25. | Karl Oskar Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 10 Dec 1871, Avelsgärde, Lösen fs (K). |
26. | Johan Gottfrid Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 27 Mar 1874, Avelsgärde, Lösen fs (K). |
27. | Gustaf Adolf Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 10 Aug 1876, Karlskrona sfs (K). |
28. | Hilda Elisabet Maria Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 22 Jul 1878, Karlskrona amt fs (K). |
29. | Edla Matilda Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 7 Feb 1881, Karlskrona amt fs (K). |
30. | Otto Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 10 Dec 1882, Karlskrona amt fs (K). |
31. | Axel Vilhelm Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 8 Mar 1885, Karlskrona amt fs (K). |
32. | Anna Therese Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 4 Mar 1887, Karlskrona amt fs (K); död 12 Nov 1889, Karlskrona amt fs (K). |
33. | Hilding Aldinoff Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 16 Jun 1889, Karlskrona amt fs (K); död 14 Apr 1979, Augerum fs (K). |
34. | Klas Alfred Zetterqvist (10.Karolina3, 3.Botil2, 1.Elin1) föddes 16 Mar 1891, Karlskrona amt fs (K); död 11 Nov 1969, Hjortsberga fs (K). |
35. | Tilda Sofia Svensdotter (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 7 Nov 1869, Porsgöl, Augerum fs (K). |
36. | Karl Oskar Svensson (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 13 Mar 1872, Porsgöl, Augerum fs (K). |
37. | Nils August Svensson (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 6 Okt 1874, Ulvasjömåla, Augerum fs (K). |
38. | Emelie Charlott Svensdotter (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 23 Dec 1876, Ulvasjömåla, Augerum fs (K). |
39. | Alfred Edvard Svensson (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 30 Jan 1879, Ulvasjömåla, Augerum fs (K). |
40. | Ida Viktoria Svensdotter (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 28 Dec 1881, Ulvasjömåla, Augerum fs (K). |
41. | Hulda Erika Svensdotter (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 7 Maj 1884, Ulvasjömåla, Augerum fs (K). |
42. | Gerda Mari Svensdotter (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 24 Feb 1887, Ulvasjömåla, Augerum fs (K). |
43. | Alfrida Natalia Elisabet Svensdotter (19.Estrid3, 7.Erik2, 1.Elin1) föddes 2 Jan 1890, Ulvasjömåla, Augerum fs (K); död 14 Dec 1973, Ronneby kbfd. |