1. | Anna Kristina Jönsdotter föddes ca 1774; död 14 Jun 1862, Tving, Tving fs (K). Anna gift Johan Magnusson KLYVERT 22 Mar 1793, Tving fs (K). Johan föddes ca 1773; död 3 Dec 1826, Tving, Tving fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Sissa Johansdotter (1.Anna1) föddes 23 Jul 1795, Bredasjö, Tving fs (K); död 15 Feb 1866, Bakareboda, Sillhövda fs (K). Sissa gift Bonde Johansson SKYTT\ED 5 Jul 1818, Tving fs (K). Bonde (son till Johannes Torsson och Ingegärd Abrahamsdotter) föddes 15 Jan 1799, Stickeboda, Fridlevstad fs (K); död 30 Jan 1866, Bakareboda, Sillhövda fs (K). [Familjeöversikt]
|
3. | Anders Johansson (1.Anna1) föddes 16 Nov 1797, Bredasjö, Tving fs (K); död 15 Jul 1798, Bredasjö, Tving fs (K). |
4. | Maria Johansdotter (1.Anna1) föddes 23 Jul 1799, Bredasjö, Tving fs (K); död 30 Maj 1846, Måstad, Tving fs (K). Maria gift Karl Nilsson\Niklasson WITLOCK 9 Nov 1817, Tving fs (K). Karl (son till Gustav Niklas Larsson KOMPAN och Inga Nilsdotter) föddes 16 Apr 1799, Boasjö, Tving fs (K); död 21 Mar 1843, Måstad, Tving fs (K). [Familjeöversikt]
|
5. | Ingelöf Johansdotter (1.Anna1) föddes 14 Jun 1802, Bredasjö, Tving fs (K); död 5 Aug 1802, Bredasjö, Tving fs (K). |
6. | Jöns Johansson (1.Anna1) föddes 23 Jun 1803, Bredasjö, Tving fs (K); död 28 Jul 1803, Bredasjö, Tving fs (K). Noteringar: Död: |
7. | Ingelöf Johansdotter (1.Anna1) föddes 4 Nov 1804, Bredasjö, Tving fs (K). |
8. | Karin Johansdotter (1.Anna1) föddes 19 Jul 1807, Bredasjö, Tving fs (K). |
9. | Jöns Johansson (1.Anna1) föddes 1 Feb 1811, Bredasjö, Tving fs (K). |
10. | Anders Bondesson LILLBERG (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 4 Dec 1818, Holmsjö, Fridlevstad fs (K); död 3 Nov 1867, Ramdala, Ramdala fs (K). Andra Händelser:
Noteringar: Militaria: Anders gift Annika Nilsdotter 4 Nov 1843, Ramdala fs (K). Annika (dotter till Nils Håkansson och Maria Svensdotter) föddes 17 Maj 1824, Rävsmåla, Ramdala fs (K); död 6 Mar 1855, Ramdala 35, Ramdala fs (K). [Familjeöversikt]
Anders gift Johanna Maria Andersdotter 6 Jul 1860, Ramdala fs (K). Johanna (dotter till Anders Svensson och Annika Isaksdotter) föddes 3 Nov 1831, Fabbemåla, Ramdala fs (K); död 25 Apr 1923, Stockebromåla, Ramdala fs (K). [Familjeöversikt]
|
11. | Maria Bondesdotter (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 3 Jan 1821, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). |
12. | Jöns Bondesson (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 3 Sep 1823, Holmsjö, Fridlevstad fs (K); död 23 Mar 1825, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). Noteringar: Död: |
13. | Peter Bondesson HASTIG (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 28 Feb 1826, Holmsjö, Fridlevstad fs (K); döpt 5 Mar 1826, Fridlevstad fs (K); död 11 Apr 1889, Beseboda, Augerum fs (K). Andra Händelser:
Noteringar: Döpt: Peter gift Cecilia Israelsdotter 17 Aug 1855, Augerum fs (K). Cecilia (dotter till Israel Olsson och Ulrika Svensdotter) föddes 14 Apr 1827, Ledja, Rödeby fs (K); döpt 22 Apr 1827, Ledja, Rödeby fs (K); död 31 Mar 1892, Beseboda, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]
|
14. | Karin Bondesdotter (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 25 Aug 1828, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). |
15. | Johannes Bondesson (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 20 Okt 1831, Holmsjö, Fridlevstad fs (K). |
16. | Abraham Bondesson BOGLINA (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 3 Mar 1835, Pukaberg, Fridlevstad fs (K); död 20 Jan 1870, Boasjö, Tving fs (K). Andra Händelser:
Noteringar: Militaria: Abraham gift Anna Lovisa Eriksdotter 29 Apr 1859, Tving fs (K). Anna (dotter till Erik Petersson ALBERG och Karin Petersdotter) föddes 6 Aug 1832, Silletorp, Lösen fs (K); död 4 Jan 1908, Skillingsmåla, Tving fs (K). [Familjeöversikt]
|
17. | Dorotea Bondesdotter (2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 13 Nov 1839, Bakareboda, Fridlevstad fs (K). |
18. | Abraham Karlsson (4.Maria2, 1.Anna1) föddes 29 Dec 1818, Måstad, Tving fs (K). |
19. | Ingegerd Karlsdotter (4.Maria2, 1.Anna1) föddes 26 Sep 1822, Måstad, Tving fs (K). |
20. | Johannes Karlsson (4.Maria2, 1.Anna1) föddes 26 Nov 1827, Måstad, Tving fs (K). |
21. | Sven Karlsson (4.Maria2, 1.Anna1) föddes 14 Dec 1830, Måstad, Tving fs (K). |
22. | Ingrid Karlsdotter (4.Maria2, 1.Anna1) föddes 4 Dec 1833, Måstad, Tving fs (K). |
23. | Nils Karlsson (4.Maria2, 1.Anna1) föddes 5 Aug 1838, Måstad, Tving fs (K). |
24. | Karin Karlsdotter (4.Maria2, 1.Anna1) föddes 11 Jul 1841, Måstad, Tving fs (K). |
25. | Sofia Maria Andersdotter (10.Anders3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 7 Sep 1843, Rävsmåla, Ramdala fs (K). |
26. | Sven August Andersson (10.Anders3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 19 Aug 1846, Rävsmåla, Ramdala fs (K). |
27. | Johan Andersson (10.Anders3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 14 Mar 1850, Rävsmåla, Ramdala fs (K); död 7 Apr 1853, Ramdala, Ramdala fs (K). |
28. | Elina Maria Andersdotter (10.Anders3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 30 Aug 1854, Ramdala Lillagärde, Ramdala fs (K). |
29. | Anders Johan Andersson (10.Anders3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 18 Sep 1860, Ramdala, Ramdala fs (K). |
30. | Karl Oskar Andersson (10.Anders3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 14 Jul 1863, Ramdala, Ramdala fs (K). |
31. | Karl August Petersson (13.Peter3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 11 Mar 1856, Vedeby, Augerum fs (K); döpt 16 Mar 1856, Vedeby, Augerum fs (K); död 26 Feb 1875, Karlskrona sfs (K); är begravd 7 Mar 1875. Andra Händelser:
Noteringar: Döpt: |
32. | Sofie Louise Petersdotter (13.Peter3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 25 Dec 1858, Vedeby, Augerum fs (K); döpt 25 Dec 1858, Vedeby, Augerum fs (K); död 29 Nov 1859, Vedeby, Augerum fs (K); är begravd 4 Dec 1859. Noteringar: Döpt: |
33. | Emilie Charlotta Petersdotter (13.Peter3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 22 Dec 1861, Vedeby, Augerum fs (K); döpt 26 Dec 1861, Vedeby, Augerum fs (K); död 12 Feb 1923, Ekeby, Malsta fs (C). Andra Händelser:
Noteringar: Döpt: Emilie gift Klas Oskar Svensson SPÄNNARE\VIDLUND 20 Feb 1885, Augerum fs (K). Klas (son till Anna Maria Fredriksdotter) föddes 20 Sep 1863, Bäckareboda, Ramdala fs (K); död 4 Sep 1926, Ekeby, Malsta fs (C). [Familjeöversikt]
|
34. | Alexander Petersson (13.Peter3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 3 Maj 1864, Verstorp, Nättraby fs (K); döpt 5 Maj 1864, Verstorp, Nättraby fs (K); död 9 Mar 1865, Verstorp, Nättraby fs (K); är begravd 19 Mar 1865. Noteringar: Döpt: |
35. | Alexander Petersson (13.Peter3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 19 Jan 1866, Bakareboda, Sillhövda fs (K); döpt 21 Jan 1866, Sillhövda fs (K). Noteringar: Döpt: |
36. | Sven Johan Abrahamsson (16.Abraham3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 21 Feb 1860, Boasjö, Tving fs (K). |
37. | Johannes Abrahamsson (16.Abraham3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 20 Jun 1862, Boasjö, Tving fs (K). |
38. | Ingrid Maria Abrahamsdotter (16.Abraham3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 26 Jan 1864, Boasjö, Tving fs (K). |
39. | Fredrik Abrahamsson (16.Abraham3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 20 Aug 1865, Boasjö, Tving fs (K). |
40. | Alfred Abrahamsson (16.Abraham3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 20 Aug 1865, Boasjö, Tving fs (K). |
41. | Olof Abrahamsson (16.Abraham3, 2.Sissa2, 1.Anna1) föddes 2 Nov 1867, Boasjö, Tving fs (K). |