1. | Sune Sonesson BRAM föddes 21 Nov 1797, Hoka, Asarum fs (K); död 9 Nov 1854, Rumpeboda, Asarum fs (K). Sune gift Inga Jönsdotter 9 Jun 1822, Asarum, Asarum fs (K). Inga (dotter till Jöns Petersson LÅNG\EMMERS och Hanna Eriksdotter) föddes 9 Jun 1802, Emneboda, Asarum fs (K); död 23 Apr 1858, Hjulamåla, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Jöns Sunesson SKOTTE (1.Sune1) föddes 13 Apr 1824, Ebbarp, Asarum fs (K); död 1 Jul 1906, Stilleryd 5, Asarum fs (K). Jöns gift Anna Persdotter 13 Feb 1848, Asarum fs (K). Anna föddes 17 Jul 1823, Bräkne-Hoby fs (K); död 10 Jan 1863, Stilleryd 56, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
Jöns gift Marta Katarina Svensdotter Lövstedt 31 Dec 1863, Asarum fs (K). Marta (dotter till Sven Petersson Lövstedt och Maria Petersdotter) föddes 22 Jan 1842, Ulfsryd, Tingsås fs (G); död 22 Okt 1899, Stilleryd 5, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
|
3. | Sissa Sunesdotter (1.Sune1) föddes 12 Dec 1826, Ebbarp, Asarum fs (K); död 30 Jun 1907, Froarp 3, Asarum fs (K). Sissa gift Lars Peter Jonasson FRODIG 17 Dec 1864, Asarum fs (K). Lars (son till Jonas Magnusson och Johanna Magnidotter) föddes 2 Sep 1828, Ulfsryd, Tingsås fs (G); död 12 Sep 1888, Torarp 4, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
|
4. | Ingrid Sunesdotter (1.Sune1) föddes 7 Aug 1829, Ebbarp, Asarum fs (K); död 23 Mar 1887, Munkahus, Asarum fs (K). Ingrid gift Gerton Törnkvist FIN 28 Dec 1855, Hällaryd fs (K). Gerton (son till Bengt Gertonson Törnkvist och Magnild Jönsdotter) föddes 30 Sep 1827, Tostarp, Asarum fs (K); död 30 Okt 1913, Froarp 3, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
|
5. | Elna Sunesdotter (1.Sune1) föddes 1 Jan 1833, Ebbarp, Asarum fs (K). |
6. | Maria Sunesdotter (1.Sune1) föddes 21 Sep 1835, Ebbarp, Asarum fs (K); död 22 Nov 1835, Ebbarp, Asarum fs (K). |
7. | Mattis Sunesson (1.Sune1) föddes 30 Jan 1837, Ebbarp, Asarum fs (K). |
8. | Maria Sunesdotter (1.Sune1) föddes 17 Mar 1838, Ebbarp, Asarum fs (K). |
9. | Märta Sunesdotter (1.Sune1) föddes 9 Maj 1841, Rumpeboda, Asarum fs (K); död 16 Jan 1915, Froarp 3, Asarum fs (K). Märta — . Okänd [Familjeöversikt]
Märta gift Gerton Törnkvist FIN 19 Feb 1888, Asarum fs (K). Gerton (son till Bengt Gertonson Törnkvist och Magnild Jönsdotter) föddes 30 Sep 1827, Tostarp, Asarum fs (K); död 30 Okt 1913, Froarp 3, Asarum fs (K). [Familjeöversikt] |
10. | Johanna Sunesdotter (1.Sune1) föddes 22 Aug 1846, Rumpeboda, Asarum fs (K). |
11. | Martin Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 25 Aug 1848, Stilleryd, Asarum fs (K); död 19 Jun 1851, Stilleryd, Asarum fs (K). |
12. | August Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 7 Jan 1851, Stilleryd, Asarum fs (K); död 14 Jun 1851, Stilleryd, Asarum fs (K). |
13. | August Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 11 Maj 1852, Stilleryd 56, Asarum fs (K); död 18 Sep 1869, Stilleryd 56, Asarum fs (K). |
14. | Mattis Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 15 Sep 1856, Stilleryd 56, Asarum fs (K). |
15. | Fredrika Sofia Jönsdotter (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 19 Sep 1861, Stilleryd, Asarum fs (K); död 18 Jan 1892, Stilleryd 6, Asarum fs (K). Fredrika gift Gumme Olsson LIST 23 Jun 1887, Asarum fs (K). Gumme (son till Olof\Ola Gummesson DANSARE och Johanna Grefvenberg) föddes 10 Sep 1841, Södra Sternö, Asarum fs (K); död 16 Mar 1900, Stilleryd 6, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
|
16. | Bernt Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 20 Mar 1864, Stilleryd 56, Asarum fs (K). |
17. | Sven Johan Jönsson STILLING (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 11 Sep 1866, Stilleryd 56, Asarum fs (K); död 9 Aug 1921, Stilleryd 1, Asarum fs (K). Sven gift Alma Berntsson 5 Jan 1895, Asarum fs (K). Alma (dotter till Bernt Petersson och Maria Pålsdotter) föddes 6 Nov 1875, Stilleryd 56, Asarum fs (K); död 3 Jan 1927, Sternö, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
|
18. | Ernst Teodor Jönsson BRAM (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 16 Sep 1869, Stilleryd 56, Asarum fs (K); död 5 Jasn 1949, Stilleryd, Asarum fs (K). Ernst gift Ida Jonasdotter 24 Apr 1891, Ringamåla fs (K). Ida (dotter till Jonas Svensson SJÖBERG och Marta Olasdotter) föddes 7 Nov 1867, Torarp 11, Asarum fs (K); död 25 Aug 1943, Stilleryd 6, Asarum fs (K). [Familjeöversikt]
|
19. | Algot Julius Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 5 Jun 1872, Stilleryd 56, Asarum fs (K). |
20. | Fritjof Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 27 Mar 1875, Stilleryd 56, Asarum fs (K). |
21. | Selma\Elna Jönsdotter (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 27 Aug 1878, Stilleryd 56, Asarum fs (K). |
22. | Gustav Adolf Jönsson (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 13 Sep 1881, Stilleryd 56, Asarum fs (K); död 24 Maj 1971, Box 43 Torhamn, Torhamn fs (K). |
23. | Alicia Lovisa Cicilia Jönsdotter (2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 9 Jul 1884, Stilleryd 5, Asarum fs (K). |
24. | Karl Johan Larsson (3.Sissa2, 1.Sune1) föddes 3 Jul 1865, Asarum fs (K); död 28 Jan 1866, Torarp 12, Asarum fs (K). |
25. | Julius Larsson (3.Sissa2, 1.Sune1) föddes 11 Jan 1867, Torarp 12, Asarum fs (K); död 27 Dec 1867, Torarp 12, Asarum fs (K). |
26. | Augusta (4.Ingrid2, 1.Sune1) föddes 16 Apr 1857, Asarum fs (K). |
27. | Julius Hansson (9.Märta2, 1.Sune1) föddes 18 Dec 1871, Asarum fs (K). |
28. | August Vilhelm (9.Märta2, 1.Sune1) föddes 20 Sep 1879, Rostock. |
29. | Albin Gummesson (15.Fredrika3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 26 Sep 1887, Stilleryd 6, Asarum fs (K); död 8 Feb 1888, Stilleryd 6, Asarum fs (K). |
30. | Amanda Vilhelmina Gummesdotter (15.Fredrika3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 30 Dec 1888, Stilleryd 6, Asarum fs (K). |
31. | Fritz Bernhard (17.Sven3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 8 Feb 1895, Asarum fs (K). |
32. | Axel Leonard (17.Sven3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 19 Nov 1896, Stilleryd 1, Asarum fs (K); död 10 Jan 1898, Stilleryd 1, Asarum fs (K). |
33. | Axel (17.Sven3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 2 Aug 1898, Stilleryd 1, Asarum fs (K). |
34. | Gösta (17.Sven3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 25 Sep 1900, Stilleryd 1, Asarum fs (K). |
35. | Emmy Ingeborg Maria (17.Sven3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 7 Feb 1909, Stilleryd 1, Asarum fs (K). |
36. | Maja Teresia (17.Sven3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 19 Jun 1917, Stilleryd 1, Asarum fs (K); död 4 Jul 1917, Stilleryd 1, Asarum fs (K). |
37. | Einar Ingejald (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 9 Maj 1892, V Ebbarp 1, Asarum fs (K); död 8 Dec 1897, Stilleryd 6, Asarum fs (K). |
38. | Konrad (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 12 Nov 1893, V Ebbarp 1, Asarum fs (K); död 10 Dec 1897, Stilleryd 6, Asarum fs (K). |
39. | Astrid Eulalia (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 1 Feb 1896, Stilleryd 6, Asarum fs (K); död 21 Dec 1897, Stilleryd 6, Asarum fs (K). |
40. | Fritjof Helge Valdemar (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 28 Apr 1898, Stilleryd 6, Asarum fs (K). |
41. | Einar Sixten (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 28 Apr 1900, Stilleryd 6, Asarum fs (K). |
42. | Sven Edvin (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 5 Dec 1901, Drösebo, Asarum fs (K). |
43. | Ebbe Bertini (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 7 Maj 1904, Drösebo, Asarum fs (K); död 29 Maj 1908, Drösebo, Asarum fs (K). |
44. | Astrid Elisabeth (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 10 Feb 1906, Drösebo, Asarum fs (K). |
45. | Irma Ernestina (18.Ernst3, 2.Jöns2, 1.Sune1) föddes 12 Maj 1907, Drösebo, Asarum fs (K). |