Blekinge Båtsmansregister
Skriv ut Lägg till Bokmärke

Cecilia Olausdotter

Kvinna 1845 -


Generationer:      Standard    |    Vertikal    |    Kompakt    |    Ruta    |    Endast text    |    Listad antavla    |    Solfjäderdiagram    |    Media    |    PDF

Flera detaljer
Generation: 1

  1. 1.  Cecilia Olausdotter föddes 18 Nov 1845, Kestorp, Rödeby fs (K) (dotter till Olaus Andersson KARSTEDT och Britta Maria Håkansdotter).

Generation: 2

  1. 2.  Olaus Andersson KARSTEDT föddes 16 Mar 1815, Kättilsmåla, Augerum fs (K) (son till Anders Bondesson och Bengta Persdotter); död 8 Jan 1892, Kestorp, Rödeby fs (K).

    Olaus gift Britta Maria Håkansdotter 9 Dec 1843, Rödeby fs (K). Britta (dotter till Håkan Salomonsson GUNBERG och Kristina Persdotter) föddes 21 Jan 1823, Gunnegärde, Rödeby fs (K); död 26 Apr 1869, Kestorp, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]


  2. 3.  Britta Maria Håkansdotter föddes 21 Jan 1823, Gunnegärde, Rödeby fs (K) (dotter till Håkan Salomonsson GUNBERG och Kristina Persdotter); död 26 Apr 1869, Kestorp, Rödeby fs (K).
    Barn:
    1. Bengta Olausdotter föddes 19 Jun 1844, Kestorp, Rödeby fs (K); död 23 Okt 1844, Kestorp, Rödeby fs (K).
    2. 1. Cecilia Olausdotter föddes 18 Nov 1845, Kestorp, Rödeby fs (K).
    3. Peter Olausson föddes 1 Jan 1848, Kestorp, Rödeby fs (K); död 1 Jan 1848, Kestorp, Rödeby fs (K).
    4. Peter Olausson föddes 17 Jan 1849, Kestorp, Rödeby fs (K).
    5. Bengta Olausdotter föddes 12 Apr 1851, Kestorp, Rödeby fs (K).
    6. Anders Olausson föddes 31 Maj 1853, Kestorp, Rödeby fs (K).
    7. Matilda Olausdotter föddes 20 Aug 1855, Kestorp, Rödeby fs (K); död 22 Apr 1862, Kestorp, Rödeby fs (K).
    8. Anders Olausson föddes 25 Okt 1857, Kestorp, Rödeby fs (K).
    9. Sven Olausson föddes 15 Jan 1860, Kestorp, Rödeby fs (K).
    10. Håkan Olausson föddes 7 Jan 1862, Kestorp, Rödeby fs (K).
    11. Tove Olausson föddes 6 Maj 1865, Kestorp, Rödeby fs (K).


Generation: 3

  1. 4.  Anders Bondesson föddes 21 Nov 1779, Björsmåla, Augerum fs (K) (son till Bonde Jönsson FRISK och Ingeborg Svensdotter).

    Anders gift Bengta Persdotter 14 Dec 1804, Augerum fs (K). Bengta (dotter till Per Persson RÅBAND och Ingegerd Persdotter) föddes 10 Dec 1782, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 14 Dec 1782, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]


  2. 5.  Bengta Persdotter föddes 10 Dec 1782, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 14 Dec 1782, Augerum fs (K) (dotter till Per Persson RÅBAND och Ingegerd Persdotter).
    Barn:
    1. 2. Olaus Andersson KARSTEDT föddes 16 Mar 1815, Kättilsmåla, Augerum fs (K); död 8 Jan 1892, Kestorp, Rödeby fs (K).

  3. 6.  Håkan Salomonsson GUNBERG föddes 4 Aug 1795, Spandelstorp, Augerum fs (K); döpt 7 Aug 1795, Spandelstorp, Augerum fs (K) (son till Salomon Andersson VIT och Märta Håkansdotter); död 28 Mar 1856, Fattigstugan, Rödeby fs (K); är begravd 30 Mar 1856, Rödeby fs (K).

    Håkan gift Kristina Persdotter 6 Apr 1822, Karlskrona sfs (K). Kristina föddes ca 1780; död 16 Feb 1857, Sofiedal, Rödeby fs (K); är begravd 22 Feb 1857, Rödeby fs (K). [Familjeöversikt]


  4. 7.  Kristina Persdotter föddes ca 1780; död 16 Feb 1857, Sofiedal, Rödeby fs (K); är begravd 22 Feb 1857, Rödeby fs (K).
    Barn:
    1. 3. Britta Maria Håkansdotter föddes 21 Jan 1823, Gunnegärde, Rödeby fs (K); död 26 Apr 1869, Kestorp, Rödeby fs (K).
    2. Märta Håkansdotter föddes 2 Nov 1824, Gunnegärde, Rödeby fs (K).
    3. Karl Håkansson föddes 11 Mar 1827, Gunnegärde, Rödeby fs (K).
    4. Kerstin Håkansdotter föddes 3 Mar 1830, Gunnegärde, Rödeby fs (K).
    5. Karolina Håkansdotter föddes 23 Dec 1832, Gunnegärde, Rödeby fs (K); döpt 26 Dec 1832, Rödeby fs (K).


Generation: 4

  1. 8.  Bonde Jönsson FRISK föddes ca 1750, Augerum fs (K); död 12 Maj 1827, Kättilsmåla, Augerum fs (K).

    Bonde gift Ingeborg Svensdotter 16 Jun 1776, Augerum fs (K). Ingeborg föddes ca 1757; död 8 Sep 1813, Kättilsmåla, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]


  2. 9.  Ingeborg Svensdotter föddes ca 1757; död 8 Sep 1813, Kättilsmåla, Augerum fs (K).
    Barn:
    1. Kerstin Bondesdotter föddes 7 Sep 1777, Ö Flymen, Augerum fs (K).
    2. 4. Anders Bondesson föddes 21 Nov 1779, Björsmåla, Augerum fs (K).
    3. Elin Bondesdotter föddes 7 Dec 1784, Björsmåla, Augerum fs (K).
    4. Ingrid Bondesdotter föddes 2 Jan 1788, Björsmåla, Augerum fs (K).
    5. Ingjär Bondesdotter föddes 23 Mar 1792, Kättilsmåla, Augerum fs (K).
    6. Sissa Bondesdotter föddes 14 Jun 1793, Kättilsmåla, Augerum fs (K).

  3. 10.  Per Persson RÅBAND föddes 20 Feb 1739, Augerum fs (K) (son till Per Persson LUSTIG och Karin Olofsdotter); död 17 Apr 1815, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); är begravd 23 Apr 1815, Augerum fs (K).

    Per gift Ingegerd Persdotter 7 Dec 1764, Augerum fs (K). Ingegerd (dotter till Per Hansson och Botil Persdotter) föddes ca 1745, Augerum fs (K); död 3 Nov 1820, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); är begravd 10 Nov 1820, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]


  4. 11.  Ingegerd Persdotter föddes ca 1745, Augerum fs (K) (dotter till Per Hansson och Botil Persdotter); död 3 Nov 1820, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); är begravd 10 Nov 1820, Augerum fs (K).
    Barn:
    1. Sissa Persdotter föddes 20 Aug 1765, Långelycke, Augerum fs (K); döpt 25 Aug 1765, Augerum fs (K).
    2. Per Persson föddes 2 Jun 1770, Långelycke, Augerum fs (K); döpt 17 Jun 1770, Augerum fs (K).
    3. Lars Persson föddes 17 Feb 1773, Långelycke, Augerum fs (K); döpt 21 Feb 1773, Augerum fs (K).
    4. Olof Persson föddes 1 Okt 1774, Långelycke, Augerum fs (K); döpt 4 Okt 1774, Augerum fs (K).
    5. Elin Persdotter föddes 24 Mar 1777, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 28 Mar 1777, Augerum fs (K); död 1777, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); är begravd 3 Aug 1777, Augerum fs (K).
    6. Elin Persdotter föddes 1 Jul 1778, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 12 Jul 1778, Augerum fs (K).
    7. Maria Persdotter föddes 23 Aug 1780, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 29 Aug 1780, Augerum fs (K).
    8. 5. Bengta Persdotter föddes 10 Dec 1782, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 14 Dec 1782, Augerum fs (K).
    9. Håkan Persson SKÄL föddes 18 Apr 1787, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 22 Apr 1787, Augerum fs (K); död 23 Mar 1853, Björsmåla, Augerum fs (K).
    10. Nils Persson föddes 3 Sep 1788, Sandbäcksmåla, Augerum fs (K); döpt 4 Sep 1788, Augerum fs (K).

  5. 12.  Salomon Andersson VIT föddes ca 1770; död 19 Maj 1800.

    Salomon gift Märta Håkansdotter 24 Mar 1792, Augerum fs (K). [Familjeöversikt]


  6. 13.  Märta Håkansdotter
    Barn:
    1. # dödfött gossebarn föddes 16 Okt 1792, Spandelstorp, Augerum fs (K); död 16 Okt 1792, Spandelstorp, Augerum fs (K).
    2. Anders Salomonsson föddes 18 Mar 1794, Spandelstorp, Augerum fs (K).
    3. 6. Håkan Salomonsson GUNBERG föddes 4 Aug 1795, Spandelstorp, Augerum fs (K); döpt 7 Aug 1795, Spandelstorp, Augerum fs (K); död 28 Mar 1856, Fattigstugan, Rödeby fs (K); är begravd 30 Mar 1856, Rödeby fs (K).
    4. Brita Salomonsdotter föddes 6 Apr 1797, Spandelstorp, Augerum fs (K).
    5. Jonas Salomonsson föddes 3 Jun 1800, Spandelstorp, Augerum fs (K); död 2 Aug 1800, Spandelstorp, Augerum fs (K).
    6. Salomon Salomonsson föddes 3 Jun 1800, Spandelstorp, Augerum fs (K); död 1 Aug 1800, Spandelstorp, Augerum fs (K).




Innehållet i Blekinge Båtsmansregister skyddas av katalogskyddet enligt §49 i Upphovsrättslagen.
Enskilda uppgifter får gärna publiceras och användas för forumdiskussioner eller egen forskning så länge källa anges.
Skyddet innebär att det är förbjudet att kopiera eller använda en större mängd information ur databasen och göra det
tillgängligt för allmänheten utan upphovsmannens tillstånd.

Denna sajt är byggd med The Next Generation of Genealogy Sitebuilding ©, skapad av Darrin Lythgoe 2001-2021.