1. | Lucia Knutsdotter föddes 21 Mar 1717, Hunnamåla, Bräkne-Hoby fs (K); död 19 Dec 1790, Hjorthålan, Backaryd fs (K). Lucia gift Lars Persson BJÖRN 8 Jun 1740, Bräkne-Hoby fs (K). Lars (son till Per Jonsson POLACK och Abbeluna\Appolonia Jonsdotter) föddes 25 Jan 1719, Bokön, Backaryd fs (K); död 7 Maj 1777, Ulfsmåla, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Karin Larsdotter (1.Lucia1) föddes 7 Sep 1740, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K). |
3. | Inga Larsdotter (1.Lucia1) föddes 9 Sep 1742, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K). |
4. | Jon Larsson (1.Lucia1) föddes 3 Jul 1746, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K). |
5. | Måns Larsson (1.Lucia1) föddes 19 Feb 1748, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K). |
6. | Sigrid Larsdotter (1.Lucia1) föddes 28 Sep 1750, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K). |
7. | Abraham Larsson (1.Lucia1) föddes 18 Dec 1752, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K). |
8. | Ingeborg Larsdotter (1.Lucia1) föddes 8 Aug 1755, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K); död 17 Apr 1826, Backaryd fs (K). Ingeborg gift Håkan Johansson SKULT 1 Jan 1787, Backaryd fs (K). Håkan föddes ca 1763; död 24 Dec 1789, Värmanshult, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt]
Ingeborg gift Magnus\Måns Sunesson KONST 21 Apr 1799, Backaryd fs (K). Magnus\Måns (son till Sone Månsson Hagman och Pernilla Abrahamsdotter) föddes 23 Jul 1779, Dockemåla, Bräkne-Hoby fs (K); död 30 Jan 1841, Östra Kroken, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt] |
9. | Kerstin Larsdotter (1.Lucia1) föddes 25 Aug 1758, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K); död 5 Maj 1828, Pinkaremåla, Backaryd fs (K). Kerstin gift Sven Johansson KAJO\HJORT 11 Maj 1783, Backaryd fs (K). Sven föddes ca 1760; död 12 Dec 1788. [Familjeöversikt]
Kerstin gift Jon\Jöns Gummesson LÅNG\OXEL 6 Sep 1792, Backaryd fs (K). Jon\Jöns föddes ca 1765, Skatelöv fs (G); död 22 Maj 1828, Pinkaremåla, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt]
|
10. | Gumme Larsson (1.Lucia1) föddes 17 Nov 1760, Ulvasjömåla, Backaryd fs (K). |
11. | Lisbet Håkansdotter (8.Ingeborg2, 1.Lucia1) föddes 9 Mar 1787, Värmanshult, Backaryd fs (K); död 26 Okt 1837, Bråtabron, Backaryd fs (K). Lisbet — Sven Svensson KALLMAN\KAMEL. Sven (son till Sven Andersson VITLOCK och Karin Hansdotter) föddes 18 Aug 1792, Karlsnäs, Ronneby lfs (K); död 20 Maj 1847, Östra Kroken, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt]
|
12. | Johannes Håkansson (8.Ingeborg2, 1.Lucia1) föddes 13 Jan 1788, Värmanshult, Backaryd fs (K); död 29 Jan 1788, Värmanshult, Backaryd fs (K). |
13. | Johannes Svensson (9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 25 Feb 1785, Hjorthålan, Backaryd fs (K). |
14. | Lars Svensson JÄGARE (9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 12 Mar 1788, Hjorthålan, Backaryd fs (K); död 15 Maj 1859, Hakarp 20, Bräkne-Hoby fs (K). Lars gift Maria Persdotter 21 Apr 1811, Bräkne-Hoby fs (K). Maria föddes ca 1791; död 14 Jan 1821, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
Lars gift Elin Henriksdotter 12 Sep 1823, Bräkne-Hoby fs (K). Elin (dotter till Henrik Månsson och Bengta Johnsdotter) föddes 6 Apr 1793, Hjälmsa, Bräkne-Hoby fs (K); död 30 Nov 1860, Hakarp 20, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt]
|
15. | Kerstin Jönsdotter (9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 8 Jan 1793, Hjorthålan, Backaryd fs (K). |
16. | Gumme Jönsson (9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 20 Sep 1795, Södra Långsjöryd, Backaryd fs (K). |
17. | Gumme Jönsson (9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 18 Jun 1797, Södra Långsjöryd, Backaryd fs (K). |
18. | Elin Svensdotter (11.Lisbet3, 8.Ingeborg2, 1.Lucia1) föddes 21 Jul 1812, Norra Långsjöryd, Backaryd fs (K). |
19. | Anders Svensson SAL (11.Lisbet3, 8.Ingeborg2, 1.Lucia1) föddes 21 Jul 1815, Norra Långsjöryd (Bygget), Backaryd fs (K); död 23 Dec 1866, Bredåkra, Ronneby lfs (K). Anders gift Elin Danielsdotter 27 Sep 1840, Ronneby fs (K). Elin (dotter till Daniel Trulsson och Ingeborg Hansdotter) föddes 7 Jan 1817, Guttamåla, Ronneby lfs (K); död 22 Okt 1907, Snälsböke, Hinneryd (G). [Familjeöversikt]
|
20. | Inger Svensdotter (11.Lisbet3, 8.Ingeborg2, 1.Lucia1) föddes 3 Mar 1817, Östra Kroken, Backaryd fs (K); död 13 Nov 1821, Östra Kroken, Backaryd fs (K). |
21. | Sven Svensson (11.Lisbet3, 8.Ingeborg2, 1.Lucia1) föddes 3 Apr 1819, Östra Kroken, Backaryd fs (K); död 4 Aug 1819, Östra Kroken, Backaryd fs (K). |
22. | Karin Svensdotter (11.Lisbet3, 8.Ingeborg2, 1.Lucia1) föddes 10 Okt 1820, Östra Kroken, Backaryd fs (K). |
23. | Elsa\Maria Larsdotter (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 4 Jan 1812, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K); död 5 Jan 1812, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K). |
24. | Ingrid Larsdotter (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 4 Jan 1812, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K); död 4 Jan 1812, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K). |
25. | Sven Larsson (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 5 Okt 1813, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K); död 13 Okt 1813, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K). |
26. | Anna Larsdotter (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 21 Jan 1816, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K). |
27. | Sven Larsson (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 28 Nov 1818, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K); död 8 Jun 1820, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K). |
28. | Sven Larsson (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 3 Aug 1827, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K); död 31 Aug 1827, Hakarp 20, Bräkne-Hoby fs (K). |
29. | Bengta Larsdotter (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 12 Aug 1828, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K); död 17 Maj 1829, Hakarp 20, Bräkne-Hoby fs (K). |
30. | Sven Larsson (14.Lars3, 9.Kerstin2, 1.Lucia1) föddes 15 Aug 1830, Hakarp, Bräkne-Hoby fs (K). |