1. | Anders Bengtsson LILJA\ROS föddes 11 Sep 1764, Kjälleskruv, Dädesjö fs (G); död 13 Maj 1824, Östra Kroken, Backaryd fs (K). Anders gift Sissa Jönsdotter 11 Dec 1785, Bräkne-Hoby fs (K). Sissa (dotter till Jöns Persson WILLERSKÄGG och Gertrud) föddes 21 Sep 1753, Lilla Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 1 Aug 1828, Backaryd, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt]
|
2. | Berta Andersdotter (1.Anders1) föddes 6 Nov 1788, V Ryd, Bräkne-Hoby fs (K); död 2 Mar 1831, Östra Kroken, Backaryd fs (K). Berta gift Johannes Tranberg SILLBERG 26 Aug 1811, Backaryd fs (K). Johannes föddes ca 1789, Karlshamn fs (K). [Familjeöversikt]
Berta — N N. [Familjeöversikt]
|
3. | Anders Andersson OXEL (1.Anders1) föddes 1 Jan 1792, Västra Hult, Backaryd fs (K); död Jun 1868, Karlshamn fs (K). Anders gift Inger Djursdotter 2 Apr 1814, Bräkne-Hoby fs (K). Inger (dotter till Djur Jönsson HARE och Elin Olasdotter) föddes 27 Jan 1794, Stora Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K); död 9 Jun 1831, Backaryd, Backaryd fs (K). [Familjeöversikt]
Anders gift Maria Kristina Gummesdotter 10 Aug 1832, Backaryd fs (K). Maria (dotter till Gumme Johansson och Margareta Svensdotter) föddes 15 Feb 1795, Djuramåla, Tingsås fs (G); död 24 Jul 1856, Karlshamn fs (K). [Familjeöversikt]
|
4. | Ola Johannesson (2.Berta2, 1.Anders1) föddes 6 Maj 1812, Stora Silpinge, Bräkne-Hoby fs (K). |
5. | Peter Johannesson (2.Berta2, 1.Anders1) föddes 2 Jan 1816, Västra Hult, Backaryd fs (K). |
6. | Måns Hansson (2.Berta2, 1.Anders1) föddes 27 Mar 1822, Östra Kroken, Backaryd fs (K). |
7. | Bengt Andersson (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 16 Jan 1815, Stockholm, Backaryd fs (K). |
8. | Ola Andersson BRODD (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 1 Jan 1817, Stockholm, Backaryd fs (K); död 18 Nov 1873, Broddamåla, Eringsboda fs (K). Ola gift Ingegerd Jönsdotter 7 Jun 1839, Tving fs (K). Ingegerd (dotter till Jöns Eriksson HULT och Ingeborg Jönsdotter) föddes 22 Feb 1817, Kolshult, Tving fs (K); död 11 Mar 1897, Broddamåla, Eringsboda fs (K). [Familjeöversikt]
|
9. | Maria Andersdotter (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 28 Jan 1819, Stockholm, Backaryd fs (K). |
10. | Elin Andersdotter (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 28 Jan 1819, Stockholm, Backaryd fs (K). |
11. | Elin Andersdotter (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 29 Dec 1820, Backaryd, Backaryd fs (K). Elin — Jöns Birgersson\Börjesson. Jöns föddes 4 Apr 1820, Klingsmåla, Bräkne-Hoby fs (K). [Familjeöversikt] |
12. | Anna Andersdotter (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 9 Dec 1823, Backaryd, Backaryd fs (K). |
13. | Anders Andersson (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 18 Nov 1826, Backaryd, Backaryd fs (K). |
14. | Anna Andersdotter (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 11 Feb 1831, Backaryd, Backaryd fs (K). |
15. | Gumme Andersson (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 16 Jan 1833, Bäckasjögärde, Backaryd fs (K). |
16. | Anders Andersson (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 11 Mar 1835, Bäckasjögärde, Backaryd fs (K). |
17. | Anders Andersson (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 16 Maj 1836, Bäckasjögärde, Backaryd fs (K). |
18. | Anders Andersson (3.Anders2, 1.Anders1) föddes 29 Jul 1839, Halahult, Åryd fs (K). |
19. | Mattis Olsson (8.Ola3, 3.Anders2, 1.Anders1) föddes 15 Jan 1840, Broddamåla, Tving fs (K). |
20. | Jöns Olsson (8.Ola3, 3.Anders2, 1.Anders1) föddes 28 Jul 1842, Broddamåla, Tving fs (K). |
21. | Ingegerd Olasdotter (8.Ola3, 3.Anders2, 1.Anders1) föddes 15 Feb 1845, Broddamåla, Tving fs (K). |
22. | Karl Johan Olsson (8.Ola3, 3.Anders2, 1.Anders1) föddes 30 Mar 1849, Broddamåla, Tving fs (K). |
23. | August Olsson (8.Ola3, 3.Anders2, 1.Anders1) föddes 2 Dec 1851, Broddamåla, Tving fs (K). |
24. | Kerstin Olasdotter (8.Ola3, 3.Anders2, 1.Anders1) föddes 13 Okt 1854, Broddamåla, Tving fs (K). |
25. | Otto Olsson (8.Ola3, 3.Anders2, 1.Anders1) föddes 15 Aug 1857, Broddamåla, Tving fs (K). |